Badania archeologiczne ratownicze przeprowadzone w miejscowości Zielonki, pozwoliły na odkrycie pozostałości dawnych osad datowanych na młodszą epokę kamienia. Podobne, odkryto w pobliżu i takich miejscach jak Kopiec Wandy, Skałka, Grębałów, Mogiła oraz inne. Odkryto na nich narzędzia wykonane z kamienia i kości, fragmenty naczyń ceramicznych, a także inne przedmioty codziennego użytku, które dają nam wgląd…
Aktualności
Od starych „magazynów” do hotelu. Archeologia miejska.
Nasze badania archeologiczne w rejonie dworca głównego w Krakowie były prowadzone w obrębie zabudowań architektonicznych z początków XX wieku – często uchwytnych na zdjęciach archiwalnych. Są pomieszczenia magazynowe, podpiwniczenia kamienic, instalacje sanitarne oraz elementy konstrukcyjne wykorzystane ze starszych budowli. Przyjemna archeologia i ważny element w rozwoju przemysłowym tej części Krakowa. (foto: Archiwum Miasta Krakowa, Pracownia…
Polska i Afryka
Czy Europa czy Afryka metodyki badań są podobne. Tylko krajobrazy się zmieniają, ludzie i otoczenie.
Podręczny zestaw archeologa
Czasy się zmieniają i narzędzia jakimi się posługuje archeolog – również. Ważne żeby zostały: wrażliwość, wyczucie oraz reakcje i emocje które towarzyszą nawet najmniejszym odkryciom. Badania archeologiczne (w formie nadzoru archeologicznego również) to metoda destrukcyjna dlatego ważne jest, aby pobrać jak najwięcej danych i informacji. Tylko one pozostaną jako ślad po minionej działalności człowieka. Istotnym…
Pozostałości Starego Cmentarza
W trakcie rewitalizacji terenu przykościelnego parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku (pow. gliwicki) natrafiono na pozostałości starego cmentarza. W trakcie dotychczasowych badań archeologicznych odkryto kilkanaście pochówków.
Kolejne nasze odkrycia pod Krakowem
W trakcie budowy domu jednorodzinnego pod Krakowem w gminie Kocmyrzów-Luborzyca, przeprowadzono nadzór archeologiczny oraz wyprzedzające badania ratownicze, w trakcie których odsłoniliśmy fragment osady datowanej na młodszą epokę kamienia, okres wpływów rzymskich i późnego średniowiecza. Wśród licznych zabytków przeważają fragmenty naczyń ceramicznych, przedmiotów krzemiennych oraz kości zwierzęcych. Nadzór archeologiczny oraz późniejsze badania archeologiczne nie przeszkodziły w…
Oppidum Judaeorum…
Jesteśmy w trakcie kwerendy i badań archeologicznych na krakowskim Kaziemierzu. Interesujący nas obszar może być powiązany z budową bożnicy Kupa (skrót od hebrajskiego kupat ha-kehilla czyli z funduszu kahału) oraz funkcjonującego w pobliżu szpitala i przytułku które zajmowały kilka pobliskich domów drewnianych w większości przyległych do północnego fragmentu murów obronnych. Wymieniono je w chwili fundacji…
Neolit w Polsce…
Fragment osady z młodszej epoki kamienia (neolit) odsłoniliśmy w miejscowości Michałowice (pow. krakowski, woj. małopolskie). Na pozostałości po jamach gospodarczych(?) oraz palenisk natrafiliśmy w trakcie nadzoru archeologicznego związanego z budową infrastruktury mieszkalnej. Wśród odkrytych zabytków najliczniejszą grupę reprezentują fragmenty naczyń ceramicznych z charakterystycznymi detalami, narzędzia krzemienne, kości zwierzęce oraz liczne fragmenty przepalonych kamieni. Neolit (gr.néos „nowy”…
Poezja w starym dworku…
Miejsce rezydencji mieszkalnej w zespole dworsko-parkowym w Kluczewsku (gm. kluczewsko, woj. świętokrzyskie) Poezja w dawnym dworku Ten nie wielki pagórek skrywa ruiny dawnego zespołu dworsko-parkowego funkcjonującego od XVIII w. W latach 50-tych XX w. kompletnie się zawalił. Do dziś zachowało się pomieszczenie magazynowe oraz neogotycki spichlerz który pełnił później funkcję wozowni. W tym dworku swoje…
Rocznik Toszecki
Ukazał się najnowszy numer (3) Rocznika Toszeckiego w którym można przeczytać m. in. o najnowszych wynikach badań archeologicznych na wzgórzu zamkowym prowadzonych przez naszą pracownię.